Základní informace
· Úvod
· Co je to...
· Proč...?
· Proč chtít...?
· Vzpomínáme
· Dvanáctero
· Pomoc
· Rodičům a známým
· Kontakty na adminy
Reklama
Nabídka
· Domů
· Články
· Vaše příběhy
· Vaše tvorba
· Fóra
· Recenze
· Encyklopedie
· Časté dotazy
· Ankety
· Archiv článků
· Odkazy
· Poslat článek
· Soukromé zprávy
· Váš účet
· Vyhledat
· Doporučte nás
Kdo je online
V tuto chvíli je 73 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde
Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.
Odkazy

Úvod

do tématu záměrného sebepoškozování
Sebepoškozování bylo dlouhá léta pro mnohé lidi tabu, nicméně v současnosti je stále se rozrůstajícím fenoménem zejména u skupiny dospívajících. Okolí zaujímá různé postoje, ač často z neznalosti, odsuzování, znechucení a nepochopení. Ovšem jsou mezi námi skutečně lidé - vaše dcery, sestry, matky, přítelkyně, synové, přátelé, spolužáci, spolupracovníci,... jichž se sebepoškozování přímo týká. Možná ty sama/sám si ubližuješ. A právě proto tento web poskytuje místo, kde se nemusíš bát o sebepoškozování (SI = self - injury, SU = sebeubližování, SP = sebepoškozování) otevřeně mluvit. Snažíme se prolomit zkroucené informace a nabídnout prostor, kde můžete zjistit, že na to nejste sami.

Vzhledem ke skutečnosti, že se v posledních letech o problematice více hovoří, dá se říci, že se roztrhl sebepoškozující se "boom".

Pokud si ubližuješ, aby ses vyrovnal/a s pocity, se kterými se jinak vypořádat neumíš, veř, že se za sebe nemusíš stydět a už vůbec se nemáš proč nenávidět. Umíme pochopit, že je to pro tebe nyní jediná známa a důležitá metoda, jak si ulevit od problémů, trápení a nepříjemných pocitů. Jindy to může být způsob potrestání se, touha zničit se. Sebepoškozování je surovým a nakonec sebezničujícím aktem, ale ty víš, že v jistém směru "funguje" - uleví se ti od bolesti/strachu/úzkosti, s čímž se neumíš vyrovnat jinak anebo je to dokonce způsob, jak všechno uvnitř sebe v životě přežít.

Nicméně mnozí lidé, kteří se sebepoškozují, došli ke zlomu, kdy si uvědomili, že změna je možná, že se tomu mohou postavit, že věci můžou být jinak. A konečně že můžou být opravdu šťastní a stojí za to bojovat. Začali si uvědomovat, že existují cesty a metody, jak si OPRAVDU pomoci, a hledali, která z těchto nesebedestruktivních cest zpracování pocitů pro ně funguje. Tato stránka je tu pro to, aby ti pomohla přiblížit se k tomuto okamžiku. Je tu také pro všechny, kteří hledají informace anebo jen tak brouzdají.

Doufáme, že zde nalezneš místo, kde chápou tvoje pocity a myšlenky a zároveň ti určitým způsobem pomůže od sebepoškozování minimálně v prostém přijetí a nastolení různých pohledů tvých citů, situace i sebe samé/ho..

Jak poznat, že jde o sebepoškozování? Někomu tahle otázka připadá přinejmenším zvláštní, nicméně někdo si nemusí být jistý, zda to co dělá, je skutečně sebeubližování. Zkus si odpovědět na pár otázek:

  1. Způsobil/a sis vědomě zranění (poškození pokožky, zranění zanechávající stopy déle než jednu hodinu)?
  2. Ublížil/a sis, aby ses vyrovnal/a s nepříjemnými, nechtěnými či nezvladatelnými emocemi, myšlenkami nebo situacemi (včetně pocitů odcizení se od reality)?
  3. Pokud nemáš nutkání k sebeublížení, myslíš na něj i když jsi relativně v klidu a v tu chvíli si neubližuješ?

Jestli-že jsi si odpověděl/a na první dvě otázky ano, sebepoškozuješ se. Jestli jsi si odpověděl/a i na třetí otázku ano, nejspíš trpíš opakovaným sebepoškozováním. Způsob jakým se zraňuješ může být řezání, bití se, pálení, škrábání, uhozování do hlavy, lámání kostí, nenechání ran uzdravit se a další... Možná používáš několik způsobů najednou. Jak si ubližuješ není tak podstatné jako rozpoznání, že to děláš a co to v tvém životě znamená.

To, že si ubližuješ ani v nejmenším neznamená, že bys byl/a méněcená/ý nebo dokonce odborná/ý. Obvykle to říká, že procházíš těžkým obdobím, nenaučil/a jsi se správně se vyrovnávat s nechtěnými či nezvladatelnými pocity a jak s nimi nakládat.UPOZORNĚNÍ:
Než budeš pokračovat, chtěli bychom tě upozornit na nebezpečí, že některé sekce z těchto stránek obsahují materiál, který může dočasně zvýšit intenzitu nutkání k sebeublížení. Uvaž proto, do kterých částí tohoto webu můžeš „v bezpečí“ vstoupit. I pouhé čtení v tobě může vyvolat silnou touhu si ublížit.JSME VLASTNÍCI AUTORSKÝCH PRÁV všech textů v sekcích Základní informace, Vaše příběhy, Vaše tvorba, Fora. Pokud zvažujete publikaci zejména do novinových článků nebo diplomových prací, obraťte se na nás.Protože mnoho dospívajících, kteří se sebepoškozují, tráví často dlouhé hodiny na virtuálních diskuzích či chatech, chceme Vás upozornit na zásady bezpečného surfování po internetu.

Pamatujte!
Opatrný internetový surfař je inteligentní surfař!
Nikdy nesděluj své plné jméno a příjmení, vždycky používej pseudonym nebo zkratku.
Neposílej přes internet své fotky, nevíš, kam přesně směřují a jak s nimi adresát naloží.
Pamatuj si, že nikdy nemůžeš mít úplnou jistotu, s kým mluvíš. I když např. ten druhý píše, že je tvůj vrstevník, nemusí mluvit pravdu a může ti chtít i ublížit.
Nedomlouvej si schůzku po internetu, aniž bys o tom řekl někomu dalšímu.
O případných schůzkách vždy informuj někoho dalšího a scházej se na bezpečných veřejných místech!
Jestli máš na internetu svoji stránku, pamatuj, že k ní mají přístup všichni ostatní uživatelé. Nikdy nesděluj adresu, telefon ani informace o vaší rodině. Nedávej na web žádné soukromé fotky.


Jediní ověření uživatelé z toho webu jsou jeho admini (viz. Kontakty na adminy)


Chceme tě požádat, abys respektoval(a) soukromí internetové sítě. Jestliže používáš informace z internetu (i z tohoto webu), napiš, z jakých zdrojů pocházejí.


(www.internethelpline.cz, www.nasedite.cz)
Copyright © Sebepoškozování
Všechna práva vyhrazena.

Publikováno: 26.06. 2006 (38155 čtenářů)

[ Zpět ]

© 2005 UNITED-NUKE Powered Site.

Powered by Copyright © UNITED-NUKE. All Rights Reserved.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.03 sekund