Základní informace
· Úvod
· Co je to...
· Proč...?
· Proč chtít...?
· Vzpomínáme
· Dvanáctero
· Pomoc
· Rodičům a známým
· Kontakty na adminy
Reklama
Nabídka
· Domů
· Články
· Vaše příběhy
· Vaše tvorba
· Fóra
· Recenze
· Encyklopedie
· Časté dotazy
· Ankety
· Archiv článků
· Odkazy
· Poslat článek
· Soukromé zprávy
· Váš účet
· Vyhledat
· Doporučte nás
Kdo je online
V tuto chvíli je 93 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde
Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.
Odkazy

Moje dítě si ubližuje (časopis Žena a život)

Autor: Blizi - Čtvrtek, 26.06. 2008 - 07:35:53
Téma: Sebepoškozování

"Co mám dělat?" Zoufáte si možná při pohledu na dospívajícího potomka, který se v poslední době chová nějak divně. Nebo ho trápí problémy už déle, jen vy jste si ničeho nevšimla? Neobviňujte se, hlavně začněte jednat. Dříve, než by mohlo být pozdě. Nejspíše vám už v minulosti prošel rukama nejeden novinový článek o dětech a teenagerech, kteří si ubližují závislostí na drogách či jídle, propadli sebepoškozování nebo se stali obětí šikany. Možná jste si oddechla: to se přece mého dítěte netýká! Kéž byste se nemýlila. Třeba znáte svého syna či dceru opravdu dobře a dokážete spolu mluvit o všem. To je také univerzální způsob předcházení problémům. Ale člověk nikdy neví. Proto nabízíme tento článek všem rodičům bez vyjímky.

SEBEPOŠKOZOVÁNÍ

"Nedávno jsem se rozešla s klukem. Byla jsem z toho zničená, pořád jsem brečela, nikam jsem nechodila. Jednou kamarádka vytáhla z kosmetické taštičky žiletku. Že se mi uleví, když se říznu. Sama to udělala, když byla nešťastná po hádce rodičů, a fungovalo to. Ze strachu jsem odmítla, ale pořád na to myslím." (Klára, 16 let)

CO S TÍM?

K nejčastějším způsobům sebepoškozování patří řezání, pálení se cigaretou, škrábání nehty, trhání vlasů, pojídání nepoživatelných předmětů (např. korálků), pití chemikálií nebo nedostatečné oblečení v zimě. Postupů je mnoho, ale cíl vždy tentýž: zvládnout nepříjemhý duševní stav (vztek, lítost, osamělost, vzpomínky na nepříjemná traumata - týrání, sexuální zneužívání apod.) a přehlušit psychickou bolest fyzickou.

"Děti, které se sebepoškozují v převážné většině případů nemají v úmyslu se zabít. Spíš jde ale o to, že neznají míru a situace se jim může vymknout z rukou. Proto je třeba brát tento problém vždy velmi vážně a nic nepodcenit," říká psycholožka Zuzana Ulbertová. Sebepoškozování se týká hlavně dívek (zejména ve věku 14 - 20 let), které mají na rozdíl od kluků sklon brát si problémy na sebe. Je ale obtížné říct, jaké dívky jsou ohrožené. Jde hlavně o povahu. Větší riziko je u těch přecitlivělých.

"Vnějším spojovacím prvkem bývají dlouhodobé vážnější komunikační problémy v rodině, které rodiče neřeší, řeší je špatně nebo je vůbec nechtějí vidět," vysvětluje psycholožka. "Pokud rodič zjistí, že se jeho dítě sebepoškozuje, hlavní je nedělat z toho drama, nevyčítat, nenadávat, nebýt "policajt" ani nevykřikovat vyděšeně: "Ježišmarjá, to abych tě okamžitě objednala k psychiatrovi!"

"Doporučovala bych rodičům, aby mluvili s dětmi o sebepoškozování už v rámci předcházení problému. Měli by je ujistit, že dostanou-li se někdy do potíží, oni jsou vždy připraveni poskytnout jim podporu a pomoc - včetně zajištění té odborné. Ale to ostatně platí jako ta nejlepší prevence všech problémů," dodává psycholožka.

KAM SE OBRÁTIT PRO POMOC?

Problému se věnuje webová stránka www.sebeposkozování.ath.cx, kde rodiče i děti najdou užitečné odkazy, kam se obrátit pro pomoc (viz. též pražský Trigon nebo brněnské krizové centrum Spondea).

Převzato z časopisu Žena a život číslo 11 (květen 2008).

 
Související odkazy
· Více o tématu Sebepoškozování
· Další články od autora Blizi


Nejčtenější článek na téma Sebepoškozování:
Tipy na filmy

Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.66
Účastníků: 3

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné

Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

K tomuto článku není možné vložit komentář.

© 2005 UNITED-NUKE Powered Site.

Powered by Copyright © UNITED-NUKE. All Rights Reserved.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.03 sekund