Základní informace
· Úvod
· Co je to...
· Proč...?
· Proč chtít...?
· Vzpomínáme
· Dvanáctero
· Pomoc
· Rodičům a známým
· Kontakty na adminy
Reklama
Nabídka
· Domů
· Články
· Vaše příběhy
· Vaše tvorba
· Fóra
· Recenze
· Encyklopedie
· Časté dotazy
· Ankety
· Archiv článků
· Odkazy
· Poslat článek
· Soukromé zprávy
· Váš účet
· Vyhledat
· Doporučte nás
Kdo je online
V tuto chvíli je 93 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde
Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.
Odkazy

4. Následky sebepoškozujícího se jednání

Autor: Blizi - Pondělí, 24.11. 2008 - 09:58:54
Téma: Sebepoškozování

Čtvrtá část středoškolské odborné činnosti.

4. Následky sebepoškozujícího se jednání

Jak už bylo řečeno, SP jednání přináší jistý druh úlevy od napětí a stresu. Zároveň však začíná nový koloběh, který ve výsledku zpravidla končí opětovným SP aktem. Protože už byly rozebrány psychické pochody, je tato kapitola zaměřena na způsob, jakým SP jednání ovlivňuje každodenní život jedince i jeho okolí.

4.1 Krátkodobé následky

Depresivní stavy ovlivňují chování jedince velice silně a to se týká i reakcí, které vyvolávají u okolí. Během cyklu, který končí SP jednáním, se u pacienta střídají velice rychle euforické nálady s depresivními. Ačkoliv to není pravidlem, tak v pozdější fázi koloběhu se euforie vytratí. Dostavují se charakteristické poruchy koncentrace, pocit 'nereálna', lhostejnost až apatie. Jedinec se stává při pokusu o kontakt podrážděným až nepřátelským a dává najevo, že chce být ponechán o samotě a v klidu. Toto ostře kontrastuje s potřebou něčí blízkosti, která je v této fázi rozhodující. Pacientovo negativní jednání ovšem maří pokusy o vzájemnou komunikaci (pokud k ní sám dobrovolně nepřistoupí). Jeho postoj vyvolává záporné odezvy, které tak následně posilují pacientovo rozpoložení.Pozitivní intervence může částečně narušit průběh SP cyklu, ale pokud jde jen o jednorázový zásah, SP se pouze oddálí. Dochází tak k izolaci osoby z komunity, ve které se pohybuje (např. školní kolektiv).

Těsně před samotným SP může vnitřní tenze narůst do rozměrů, kdy zaměstnává celou jedincovu pozornost. Ve většině případů se běžně snaží pacient svá zranění skrývat, v této fázi však jeho pozornost polevuje. Je to nejčastější způsob, jak se např. spolužáci, kamarádi, popřípadě učitelé a rodiče o problému dozvídají. Pohled na mnohdy hluboká poranění vyvolává, zvlášť pokud se tak stane náhodou, většinou úlek, zděšení a příval dotazů, u vrstevníků pak může i odmítání, posměch a celkově vyvržení jedince z kolektivu, pokud v něm předtím měl stálé místo, což samo o sobě také není častým jevem (kvůli již zmíněnému introvertnímu chování). Skvělý příklad je následující citace :

"Sebeubližující si lidé často svá zranění skrývají právě z obavy, že vás budou šokovat. Proto se ukrývají do dlouhého oblečení a při „nehodě“, kdy je zranění objeveno si vymýšlí nejrůznější záminky. Je to jejich tajný svět, o kterém se většina známých dozvídá náhodou a to více jsou tedy šokováni. Odmítnutí za šokem následuje. Je to běžný postup, kterým se člověk vyrovnává s věcmi, které jsou pro něj nepochopitelné. Přijmout tento fakt je velmi těžké a proto se může u vás dostavit deprese. Ubližování si ukazuje na emocionální bolest, která se v člověku ukrývá a popření od ostatních může být vyloženo jako popírání problémů, jež člověka trápí. Je tedy velmi důležité si uvědomit realitu a získat na věc náhled. To je pro vás v této situaci jistě velmi obtížné, ale uvědomte si, že poskytnout pomocnou ruku je velmi důležité!"

Existence webových stránek zaměřených na pomoc lidem, kteří trpí SP je velký krok kupředu a vítaná pomoc, proto z nich bude čerpáno i nadále.

Další reakcí na odhalení SP jednání může být zlost. Jednak kvůli lžím, které nutně vyvolá potřeba SP jednání skrývat, jednak vztek pramenící ze strachu o dotyčnou osobu. Zejména u rodičů může šok následovat hněv a následně odmítnutí závažnosti faktu o SP jednání. Ze strany rodičů je popření samotné existence problému závažnou chybou. Přestože nezainteresovaný jedinec toho jednání nechápe, nelze znevažovat celý problém. Naopak by se měl snažit něco se o SP dozvědět. Nejvhodnější je konzultace s odborníkem. Přístup typu: "Je to puberta, vyroste z toho," je zcela nesprávný. Pacient si tak v sobě může po celý život nést zakódován typ reakce na vlastní problémy a tak být negativně ovlivněn.

V případě osob, které provozují SP, je bezvýsledné vyvíjet na jedince jakýkoliv nátlak. Z velké většiny případů je to dokonce přitěžující faktor, který má naprosto opačný efekt. Dát dotyčnému najevo, že jeho problém akceptujeme a nezlehčujeme ho, je pravděpodobně nejpřijatelnější reakce. Ožehavý případ nastává, dozví-li se o problému učitel. Existují postupy, kterými se musí řídit, ale měl by brát ohled na dotyčnou osobu. Je vhodné začít řešit problém právě s ní. Předčasné kontaktování rodičů způsobí šok, který pravděpodobně povede ke zhoršení stavu pacienta. Všeobecně nejlepší doporučení je dát jedinci šanci sdělit rodičům tuto skutečnost sám a psychicky se připravit na jejich reakci. Tak lze v pacientovi vzbudit pocit, že je brán vážně, což napomůže zbavení se závislosti. Pokud naopak dojde k netaktnímu aktu ze strany dospělé osoby, může to drasticky zhoršit a urychlit celý koloběh SP. Je nutné si uvědomit, že lidé trpící SP, jak již bylo výše zmíněno, neumějí reagovat na stres a šokující události tak, jak by umět měli. Každá nečekaná událost s sebou nese určitý stres a zvyšuje vnitřní tenzi. Pacient ji přirozeně uvolní jediným způsobem, kterému se naučil – SP aktem.

4.2 Dlouhodobé následky

Za předpokladu zbavení se závislosti na SP jednání přetrvává ještě dlouhou dobu jisté riziko. Je zde patrná analogie s návykovými látkami – jedinec je náchylnější k návratu k závislosti. V těžkých životních situacích, v depresivních stavech, ve stresu – za všech těchto okolností bude vždy vědět, že SP jako 'řešení' existuje. V takovém případě záleží na shodě okolností a na tom, jak se mezitím dotyčný dokázal přizpůsobit životu, aniž by se uchyloval k SP jako k únikovému prostředku. Kdo si prošel, či stále ještě prochází, obdobím SP jednání, tak jeho rada zní: nikdy ani nezačínat. Zbavování se závislosti je velice svízelné a zabere dlouhou dobu. Jedinec má navíc ztížené podmínky. Okolí na něj klade stejné, možná i větší, požadavky jako dříve a on se musí naučit reagovat naprosto odlišným způsobem, než si zvykl. Závisí to samozřejmě na délce trvání samotné závislosti. Důležitou roli hraje i skutečnost, jestli dotyčný navštěvoval odbornou pomoc, nebo si dokázal pomoci sám. V takových případech, kdy nedojde k zásahu odborníka, je riziko návratu k SP jednání větší.

Pokud by se ve vztahu k SP dalo hovořit o jakýchkoliv pozitivních následcích, pak se dá jedině započítat schopnost empatie. Kdo SP prošel, dokáže o dost snáze pochopit ostatní a jejich problémy – především týkají-li se SP.

Dlouhodobé SP jednání s sebou nese i zdravotní problémy, z nichž jizvy nemusejí být ta závažnější věc. Mohou nastat problémy s chudokrevností, závratě, nevolnosti, nechutenství, celková slabost atd. (více viz. příloha A.1).

 
Související odkazy
· Více o tématu Sebepoškozování
· Další články od autora Blizi


Nejčtenější článek na téma Sebepoškozování:
Tipy na filmy

Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.75
Účastníků: 4

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné

Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

"4. Následky sebepoškozujícího se jednání" | Přihlásit/Registrovat | 6 komentářů | Vyhledávání v diskusi
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

timberland 14 inch (Hodnocení: 1)
Od: chenfei - Pondělí, 19.08. 2013 - 03:09:45
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
South African Minister of Water and Environmental Affairs Edena Molewa said on Tuesday that her department is working hard to sign a memorandum of understanding with Mozambique to set up a fence along the boundary timberland boots discount of the KNP. But Mozambique has already postponed the signing of the agreement a number of times. Two or three meetings with Mozambique on the matter had been postponed. A change of minister on the Mozambique side had also contributed to the delay. The delay has been going on for one year and a half, Molewa said. Regional police commander Charlton Mureithi timberland boots clearance said the suspect, yet to be identified but of Somali origin, was planting an improvised explosive device (IED) on the roadside near the local Provincial General Hospital when it went off. "We heard the explosion at around 9 pm on Wednesday night. The explosion could have caused massive deaths and destruction because it was being planted on a busy road. The impact timberland boots cheap was huge," Mureithi said. According to the locals, the body parts of the suspect were strewn around the scene. Two days after the abduction, the suspects posted a video on YouTube showing the seven kidnapped blindfolded, with their hands on their heads, appealing on President timberland 14 inch Mohamed Morsi to respond to the captors' demands to release them. On May 22, the soldiers were released after mediation and the manhunt is ongoing in search for the captors. Under the overarching theme of "Hand in Hand with a More Dynamic Africa", the discussions will be focused on three themes:" Robust womens timberland boots and Sustainable Economy," "Inclusive and Resilient Society" and "Peace and Stability." Representatives from Japan, African countries, international organizations, donor countries, the private sector and civil society will produce an action plan including specific actions by Africa, Japan and timberland boots for women the international community at the three-day international conference. Japanese Prime Minister Shinzo Abe said in his opening remarks that Japan will provide a new aid package worth about 3.2 trillion yen for Africa, including official development assistance, over the next five years.The road is usually busy and used by many motorists, including security agents, timberland boots for men who are now key targets of grenade and terror attacks.CF http://my-calling-card.com/groups/outward-fdi-mbt-shoes-clearance-from-east-and-g/ http://www.xdreameverything.com/wp/groups/measures-may-not-be-bad-news-for-the-emerging-markets/ http://www.vehiclefriends.com/groups/measures-may-not-be-bad-news-for-the-emer4-35markets/ http://www.title.com.br/comunidade/groups/measures-may-not-be-bad-news-for-the-436/ http://www.timegiving.net/groups/measures-3e6bad-news-for-the-emerging-markets/ http://www.thecatholicsnetwork.com/groups/measures-may-not-be-bad-news-for-the-emerging-markets-436/ http://www.srkmm.com/groups/measures-may-436bad-news-for-the-emerging-markets/ http://www.socialesvipteen.com/groups/measures-may-not-be-bad-news-for-the-emerging-markets/ http://www.shoplikspace.com/groups/measures-may-not-be-bad-news-for-the-436markets/ http://www.sailingaddict.com/cheapcleatsforsoccer/2013/08/16/crises-valuable-mbt-shoes-clearance-experience/ http://www.potcops.com/groups/measures-may-not-be-bad-news-for-the-emerging-m6/ http://www.petclubindia.com/groups/measures-may-3we6trbe-bad-news-for-the-emerging-markets/ http://www.ourpleasantvalley.com/groups/measures-may-not-be-bad-news-for-the-dchvgj/ http://www.onlinegames3d.com/groups/measures-may-not-be-bad-news-for-the-e36/

Re: 4. Následky sebepoškozujícího se jednání (Hodnocení: 1)
Od: owiqweuw - Středa, 10.12. 2014 - 08:44:16

http://www.airshoeclub.com/ [www.airshoeclub.com] Nike Air Max [www.airshoeclub.com], nike Free Run [www.airshoeclub.com], Nike Air Max 90 [www.airshoeclub.com], Nike air max Black Friday [www.airshoeclub.com]
http://www.shoeflysell.com/ [www.shoeflysell.com] nike air max 2014 [www.shoeflysell.com], nike free run [www.shoeflysell.com], retro air jordan [www.shoeflysell.com], nike blazer [www.shoeflysell.com], Nike Free Run Black Friday [www.shoeflysell.com]
http://www.winshoesair.com [www.winshoesair.com] Nike free run [www.winshoesair.com], nike air max 90 [www.winshoesair.com],r etro air Jordan shoes [www.winshoesair.com], nike blazer [www.shoeflysell.com], Air Jordan Shoes Christmas [www.winshoesair.com]
http://www.ukairshoesale.com/ [www.ukairshoesale.com] Nike air max [www.ukairshoesale.com], Air Jordan shoes [www.ukairshoesale.com], Nike Free Run [www.ukairshoesale.com], Nike Shox [www.ukairshoesale.com]
http://www.sportrunshoesale.com/ [www.sportrunshoesale.com] Nike free run [www.winshoesair.com], nike air max 90 [www.winshoesair.com], nike air max mens [www.sportrunshoesale.com], Nike Free Run Christmas [www.sportrunshoesale.com]
http://www.maxrunshoesaol.com/ [www.maxrunshoesaol.com] Nike free run [www.winshoesair.com], nike air max 90 [www.winshoesair.com], retro air Jordan shoes [www.maxrunshoesaol.com], nike blazer [www.shoeflysell.com], Air Jor

Přečíst zbytek komentáře...


Re: 4. Následky sebepoškozujícího se jednání (Hodnocení: 1)
Od: zakbowden2 - Úterý, 20.01. 2015 - 10:38:02
Painted Plexiglas Swiss replica watches [dannyheckler.hatenablog.com] for halves equal in red and blue on the inside. This mode of Rolex Replica uk [stuartloftus.postbit.com] production provided some depth to the bezel, the color reflected through the layer of plexiglas. On the Audemars piguet replica [helengarrod.spruz.com] other hand, they were relatively fragile... The plexi could crack in a crash. That is why that quickly, as early as 1959, the disk Plexiglas has been replaced by an aluminum anodized - once the manufacture of bi-coloured discs disc in this controlled substance.

Re: 4. Následky sebepoškozujícího se jednání (Hodnocení: 1)
Od: Seslichat - Čtvrtek, 07.04. 2016 - 21:13:46
This beautiful, and useful information for lessons that you taught us to thank you very much for. You did such a beautiful paylasimlar. We know a very nice advantage of these shares. Such Kuželka issues continued to expect every time. Thank you so much. You have a good thing.

Sesli Chat [www.ne-nerede.com]

ne-nerede [www.ne-nerede.net] nenerede [www.ne-nerede.eu] bonibon [www.bonibon.eu] speakychat [www.speakychat.eu] sesliduy [www.duy-sesli.com] sesliduy [www.duy-sesli.com] sesliduy [www.duy-sesli.com] sesliduy [www.duy-sesli.com] seslichat [www.seslichat24.com] seslichat [www.seslichat24.com] seslichat [www.seslichat24.com] sesli sohbet [www.sesli-sohbet.de] seslisohbet [www.sesli-sohbet.eu] seslichat [www.seslichat24.com] seslisayfam [www.seslisayfam.de] seslisayfam [www.seslisayfam.de] seslisayfam [www.seslisayfam.de] seslisayfam [www.seslisayfam.de] seslisayfam [www.seslisayfam.de] seslicevher [www.sesli-cevher.com] seslisayfam [www.seslisayfam.de] seslicevher [www.sesli-cevher.com] seslicevher [www.sesli-cevher.com] sesli dunya [www.sesli-dunya.biz] seslidunya [www.sesli-dunya.com] sesli dünya [www.sesli-dunya.net] Přečíst zbytek komentáře...


Re: 4. Následky sebepoškozujícího se jednání (Hodnocení: 1)
Od: ypMs - Středa, 29.03. 2017 - 11:14:09

Air Max 90 [www.nikeair-maxoutletstore.us]

Nike Air 90 [www.nikefactorystoreol.com]

Pandora Store [www.pandoraolstore.com]

Adidas Shoes Discount Marketplace [www.adnmdstsaleo.com]

louboutin heels [christianlouboutinfrsale.com]

Nike Zapatos [www.zapatosdenikesp.biz]

adidas store [www.adidasshoesdiscountos.us]

Hogan Outlet [www.hoganoutletscarpeol.com]

Moncler Jackets Discount Marketplace [www.monclersaleol.top]

abercrombie and fitch store [abercrombiespstore.us]

Canada Goose Womens Coats [www.canadagooseosal.top]

toms sale [www.tomsonsaleo.online]

Nike Air Women [www.nikestoreolsale.com]

Air Nike [www.schuhnikeairde.com]

Nike Air Pas Cher [www.nikeairpaschero.com]

Moncler Sale [www.monclerstoreofficialoutlet.com]

newest lebron shoes [lebrons11sale.us]

Nike Air Jordan 11 [www.jordans11retros.us]

Uggs For Cheap [genuinbootsale.us]

ADIDAS NMD SALE ON LINE [www.adidasnmdsaleo.top]

Jordan Store [www.jordanstoreoutleto.us]

Oakley Sunglasses Cheap [www.glassesaleol.top]

Přečíst zbytek komentáře...


chenlili (Hodnocení: 1)
Od: wengdongdong7 - Úterý, 18.04. 2017 - 05:41:57

kate spade outlet store [www.katespadeoutlet-store.us.com]

michael kors outlet [www.michael-korsoutletstore.in.net]

ralph lauren polo [www.ralphlauren-polo.me.uk]

kate spade handbags [www.katespadeshandbags.us]

adidas nmd [www.adidasnmd-r1.us.com]

kate spade outlet store [www.katespadeoutlet-store.us.com]

pandora jewelry [www.pandorajewelrycharms.us.com]

fitflops sale clearance [www.fitflopsaleclearance.us.com]

ed hardy clothing [www.edhardyclothing.us.com]

ralph lauren shirts [www.ralphlaurenshirts.me.uk]

pandora outlet [www.pandoraoutletstore.us.com]

polo ralph lauren [www.polo-ralphlaurenuk.me.uk]

adidas yeezy [www.adidasyeezy-shoes.us.com]

longchamp outlet [www.longchampoutlet.us.org]

coach outlet online [www.coach-outletonlineclearance.us.com]

cheap jordans [www.cheapjordans.name]

nike outlet store [www.nikeoutletstorelocations.com]

polo ralph lauren [www.polo-ralphlaurenuk.me.uk]

true religion outlet store [www.true-religionoutletstore.us.com]

nike shoes [www.nike-shoes.us.org]

Přečíst zbytek komentáře...


© 2005 UNITED-NUKE Powered Site.

Powered by Copyright © UNITED-NUKE. All Rights Reserved.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.05 sekund