Základní informace
· Úvod
· Co je to...
· Proč...?
· Proč chtít...?
· Vzpomínáme
· Dvanáctero
· Pomoc
· Rodičům a známým
· Kontakty na adminy
Reklama
Nabídka
· Domů
· Články
· Vaše příběhy
· Vaše tvorba
· Fóra
· Recenze
· Encyklopedie
· Časté dotazy
· Ankety
· Archiv článků
· Odkazy
· Poslat článek
· Soukromé zprávy
· Váš účet
· Vyhledat
· Doporučte nás
Kdo je online
V tuto chvíli je 37 návštěvník(ů) a 1 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde
Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.
Odkazy

Říznu se. A pak se mi uleví!

Autor: Blizi - Pátek, 26.11. 2010 - 00:07:16
Téma: Sebepoškozování

Žiletkou se řízne do zápěstí. Bolestí a trochu i pohledem na krev se jí udělá dobře. Uleví se jí na duši i na těle. Náctiletých, kteří se s nepříjemným duševním stavem vypořádávají takzvanou automutilací, přibývá.

Pět let řeší Veronika (18) sebepoškozováním přetlak nervozity, smutku, samoty, nezdaru. Ubližuje si žiletkou, nožem, nůžkami… „Začalo to v šesté třídě. Otec si našel přítelkyni, pak jsem se dozvěděla, že budu mít nevlastního bratra,“ popisuje Veronika dobu, kdy začala se sebepoškozováním.

„Poprvé jsem to udělala na horách, které byly povinné. Celý den mi nic nešlo a spolužáci se mi smáli. Tak jsem večer rozlomila CD a pořezala si ruce. Bylo mi jako nikdy. Přišlo mi, jako bych neměla problém, najednou mi bylo fajn, byla jsem někdo jiný,“ přiznává s tím, že se za to stydí.

Bolest je silná droga…

Fenomén sebepoškozování býval před dvaceti lety ojedinělý, dnes je případů víc a týkají se hlavně dospívajících dívek. Agresí proti sobě si ulevují. Bolestí, kterou si působí, přehluší psychické trápení či problém,“ vysvětluje primář Dětské psychiatrické kliniky UK 2. LF a FN Motol v Praze MUDr. Jiří Koutek a dodává, že časem bolest „mizí“ a zůstává jen úleva.

Jak to? Sebepoškozování je droga – je návykové! „Hlavní riziko? Ten postoj je rovněž ,nakažlivý‘. Vlastně si nezřídka mladí předají zkušenost: stačí, aby jeden řekl, že o sebepoškozování slyšel, a druhý si vše chce zkusit. Pacientky i samy řeknou, že jim něco radila kamarádka a ony to shledaly jako dobré řešení,“ říká psychiatr.

„Kluků se sebepoškozuje méně, ti si obecně vybíjejí agresi spíše mimo sebe, třeba sportem,“ dodává odborník, jehož mladí klienti trpící úzkostmi a depresemi v citlivé době dospívání si ubližují nejčastěji žiletkami na končetinách, břiše a zádech. Méně obvyklé je pálení se cigaretami či polykání různých předmětů.

Úleva bolestí na sobě samém je pro mnohé nepochopitelná, ale: „Než se poprvé pořežete, pamatujte si, že vás to bude bavit. Buďte připraveni, že z deseti zářezů se stane sto. Budete si přát, abyste s tím nikdy nezačali, protože to budete nenávidět a současně milovat…,“ stojí mimo jiné na www.recoveryourlife.com ve varování, jehož pisatel D. A. A. zjevně ví, o čem mluví.

Kamarád není psycholog

O Veroničině problému ví školní psycholog, jedna učitelka a kamarád. I když on by rád pomohl, nemá šanci. „Je to dobrý kamarád, všiml si toho. Nenadával mi, nechoval se jako ostatní a nezměnil ke mně svůj postoj. Pořád se ke mně chová stejně. Když to udělám, tak mi na to skoro nic neřekne, jen jestli to za to stojí a jestli s tím nechci přestat,“ svěřuje se dívka, která je ochotná se o ranách bavit pouze s ním, ovšem ne dlouho. „Řekla jsem mu, ať se nezlobí, že jsem nad tím ani tak neuvažovala. Pak si o tom občas něco řekneme. Prostě mě bere takovou, jaká jsem, a já jsem strašně ráda, že takového člověka znám,“ říká studentka.

Dnes je pro ni spouštěč úlevného procesu všechno, co ji vykolejí. „Stačí, když mi chybí ten pocit a já chci, aby mi bylo tak, jako když to udělám. Je to úžasné a můžu s tím být sama,“ jsou slova Veroniky, která nezvládne „abstinovat“ od bolesti na rukou a břiše déle než dva týdny.

„Je to něco, co mi pomáhá soustředit se při učení. Můžu fungovat, neřeším problémy, mám dobrou náladu a nikdo nepozná, že je něco jinak, než to vypadá.“ Pomoci Verunce nedokáže ani její máma. Dcera o tom s ní prostě hovořit nedokáže

Mít depresi a ještě se řezat?

Kdo si ubližuje, tají své počínání před okolím i rodiči. Někteří to kamuflují tak dobře, že si doma celé roky ničeho nevšimnou! Přesto se mnohým uleví, když se vše provalí. „K nám přijde obyčejně mladistvý klient s některým z rodičů. A můžu říct, že ztrápené jsou obě strany,“ konstatuje Jiří Koutek a dodává, že někdy je budoucí pacient za hospitalizaci rád. Nejeden chce totiž přestat, ale už to nejde.

„Oni nejsou mimo realitu, uvědomují si, že dělají něco nepatřičného, že se jim vše vymyká z rukou, ale neumějí to zastavit. Taky je deprimují jizvy po ranách. To vše je příčina, proč třeba i souhlasí s návštěvou psychologa a poté s hospitalizací,“ říká Jiří Koutek. Přestože sebepoškozování nemá sebevražedný cíl, jde o rizikový faktor pro možné sebevražedné chování.

„Narušováním tělesné integrity se ona vrátka otevírají, sebepoškozování má však přece jen v tom ohledu hranice. Určitě ale může přivodit různé záněty, chirurgicky ošetřené rány a tak dále,“ nevylučuje lékař, který radí rodičům všímat si, zda jejich ratolesti nejsou v psychické nepohodě, i toho, jestli v létě zarytě nenosí rolák.

Hospitalizace by měla dotyčné naučit jak si už neubližovat, jak se nově chovat, měla by občas trochu léčit i rodinu, kde bývá zakopaný pes, a nakonec je tu samozřejmě také medikace.

Bolest těla neřeší bolest duše

Sebepoškozování je spojováno automaticky s hodně emotivním stylem emo. Pravda je, že takzvaní emánci se o ně se přiznávají, na jejich stránkách se o něm píše, mezi nimi se objevují ti, kdo v této „aktivitě“ vidí adrenalin, zábavu a romantiku. Ano, ale emo není politická strana s pevnými stanovami, kde by řezání bylo povinné! Riziko zvýšeného výskytu, budiž… „To je stejné jako napodobování celebrit. Touha někam patřit a přijmout něco, co je pro danou skupinu typické.

Nicméně setkávám se spíš s mladými, kteří k sebepoškozování dospěli z jiného důvodu,“ poznamenává Jiří Koutek. Ne každý touží být jako princezna Diana, Christina Ricci, Johnny Depp a další.

„Chodím tam, kde moc lidí není, ke koním…,“ tvrdí Veronika, která chováním nenapodobuje ani hvězdy šoubyznysu, ani se nekloní k hnutí emo a nejde jí ani o adrenalin. „Cítím klid v sobě a strašně velkou úlevu, takovou, co mi nedá nic jiného. Najednou je všechno pryč,“ netají se studentka, která rány na těle kamufluje triky s dlouhým rukávem, mikinami, šátky a třeba potítky. Jizvy na duši jde kamuflovat hůř.

Hodně jí pomáhají webové stránky, kde se nebojí o všem psát. Tam je otevřená, necítí stud, nebojí se opovržení. Podobně to cítí i další, kteří si ubližují a anonymní web se jim stal jedinou zpovědnicí, jež je nesoudí.

„Každá doba má jiné patologie, i toto je nepochybně varující fenomén, ale jako novodobý mor ho nevidím. Nejde však o módní trend! Rád bych řekl, že to je vážný problém a ne následováníhodné jednání,“ uzavírá Jiří Koutek. Prostě řešit bolest duše bolestí těla je vytloukání klínu klínem. Navíc když tu je jiná cesta: pomocná ruka psychologů i psychiatrů, dnes už žádná ostuda!

Autor: Michaela Šmerglová

Převzato z portálu www.kvety.atlas.cz

 
Související odkazy
· Více o tématu Sebepoškozování
· Další články od autora Blizi


Nejčtenější článek na téma Sebepoškozování:
Body art aneb sebezraňování v umění

Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 1

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné

Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

"Říznu se. A pak se mi uleví!" | Přihlásit/Registrovat | 9 komentářů | Vyhledávání v diskusi
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Re: Říznu se. A pak se mi uleví! (Hodnocení: 1)
Od: Markstein - Čtvrtek, 17.02. 2011 - 01:12:46
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Myslím, že lepší a příjemnější sebepoškozování je konzumace velkých dávek alkoholu a kouření, ale pokud to není po ruce, když je člověk zahnán k tak silným pocitům zoufalství, které není schopen odstranit a vnitřní nutkání ho tlačí k nějaké uvolňovací akci, tak dochází k ventilaci těchto nepříjemných pocitů formou bolesti, je to vlastně zaměření pozornosti na něco jiného. Bohužel v tomto okamžiku je vedena agrese vůči vlastnímu tělu jakoby jinou osobou. Odosobnění dosáhlo patologického vrcholu. Je to redukce nadměrného vnitřního napětí - reakce na stavy úzkosti, nejistoty, beznaděje a bezradnosti.
Re: Říznu se. A pak se mi uleví! (Hodnocení: 1)
Od: Adolf - Pátek, 18.02. 2011 - 21:39:35
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Z vlastní zkušenosti mohu říci, že alkohol a drogy jsou jen slabou náhražkou sebepoškozování...věc se tím jen oddálí...
Re: Říznu se. A pak se mi uleví! (Hodnocení: 1)
Od: Blizi - Pátek, 18.02. 2011 - 23:20:55
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Z odosobněním souhlasím, někdy je pocit depersonalizace tak silný, že je třeba se "vrátit" právě pomocí silné fyzické bolesti, není to však vždy. Často jsem zcela "při smyslech" a jediné, co chci, je trestat tělesnou schránku. Alkohol je v tomto případě spíše odměnou, díky které lze "nemyslet", což je určitě příjemnější, ale ataku sebenenávisti mi vyřešit nepomůže.
Re: Říznu se. A pak se mi uleví! (Hodnocení: 1)
Od: Adolf - Sobota, 19.02. 2011 - 07:35:31
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Když se říznu či spálím, tak vím, že mě z toho nebude bolet hlava, nemluvě o nepříjemných absťákách z ostatních závislostí... Zůstanu "při smyslech" a mám i úlevu z toho, že jsem si vybil vztek na sebe i okolní svět...
Re: Říznu se. A pak se mi uleví! (Hodnocení: 1)
Od: Vilis - Neděle, 10.04. 2011 - 12:53:00
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Kouření jako náhrada za bolest pomůže jen dočasně. Možná to na určitou chvíli nahradí, ale poté jakoby tělo chtělo dohnat dobu, kdy se neřezalo. Co se týče alkoholu, člověk, který je opilý může udělat ještě větší kravinu než za střízliva, navíc stačí až pocit opojení pomine a celé je to od začátku. Samozřejmě, pokud někdo není zvyklý se řezat, může to řešit takhle. Za čas mu to ale přestane stačit a sklouzne k něčemu tvrdšímu... Stejně jako lidi, co se řežou si dělají čím dál tím hlubší rány.

chenlili (Hodnocení: 1)
Od: wengdongdong7 - Úterý, 18.04. 2017 - 05:49:40
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)

kate spade outlet store [www.katespadeoutlet-store.us.com]

michael kors outlet [www.michael-korsoutletstore.in.net]

ralph lauren polo [www.ralphlauren-polo.me.uk]

kate spade handbags [www.katespadeshandbags.us]

adidas nmd [www.adidasnmd-r1.us.com]

kate spade outlet store [www.katespadeoutlet-store.us.com]

pandora jewelry [www.pandorajewelrycharms.us.com]

fitflops sale clearance [www.fitflopsaleclearance.us.com]

ed hardy clothing [www.edhardyclothing.us.com]

ralph lauren shirts [www.ralphlaurenshirts.me.uk]

pandora outlet [www.pandoraoutletstore.us.com]

polo ralph lauren [www.polo-ralphlaurenuk.me.uk]

adidas yeezy [www.adidasyeezy-shoes.us.com]

longchamp outlet [www.longchampoutlet.us.org]

coach outlet online [www.coach-outletonlineclearance.us.com]

cheap jordans [www.cheapjordans.name]

nike outlet store [www.nikeoutletstorelocations.com]

polo ralph lauren [www.polo-ralphlaurenuk.me.uk]

true religion outlet store [www.true-religionoutletstore.us.com]

nike shoes [www.nike-shoes.us.org]

Přečíst zbytek komentáře...


2017 (Hodnocení: 1)
Od: wengdongdong7 - Čtvrtek, 25.05. 2017 - 07:20:35
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
20170525 JUNDA

oakley sunglasses wholesale [www.oakleysunglasseswholesalechina.us.com]

oakley sunglasses [www.oakley-sunglasseswholesale.us.com]

ralph lauren outlet [www.polo-outlet.in.net]

nike trainers uk [www.niketrainers.me.uk]

cheap ray ban sunglasses [www.cheapraybansunglasseswholesale.us.com]

cheap oakley sunglasses [www.oakleysunglassesdiscount.com.co]

nhl jerseys wholesale [www.nhljerseyswholesales.us.com]

supra shoes sale [www.suprashoes.us.com]

ralph lauren [www.ralphlauren-polo.org.uk]

fitflops [www.fitflopssaleclearance.in.net]

cartier watches for women [www.cartierwatchesforwomen.us.com]

ralph lauren uk [www.poloralph-lauren.org.uk]

ray ban sunglasses outlet [www.raybansunglasses2.us.com]

coach outlet clearance [www.coachoutletclearanceonline.us.com]

christian louboutin shoes [www.christianlouboutinoutletsale.us.com]

michael kors outlet [www.michaelkorsoutletonline-stores.us.com]

air max 90 [www.airmax90.us.com]

fitflops sale clearance [www.fitflop.in.net]

links of london jewellery [www.linksoflondons.co.uk]


Přečíst zbytek komentáře...


Re: Říznu se. A pak se mi uleví! (Hodnocení: 1)
Od: lzm - Sobota, 10.06. 2017 - 08:38:51
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)

nike air max 95 [www.nike-airmax.org]

Air Max 90 Femme [www.nike-chaussures.fr]

official michael kors [www.michaelkorsoutlet.cc]

prada outlet online [www.prada-outlet.co]

pandora sale [www.pandora-online.us]

Nike Air Jordan Enfants [www.runecheatz.com]

Nike Free,Air Jordan [www.sirce.fr]

Air Jordan Retro 3 [www.ybreen.com]

Dreamland Jewelry - Official [www.dreamland-jewelry.us]

Premier Jewelry. - Official [www.premier-jewelry.net]

sunglasses sm [www.sunglassessm.com]

michael kors outlet [www.michael-kors.net]

prada sunglasses [www.pradasunglasses.us]

prada online [www.prada-bags.org]

wayfarer sunglasses [www.sunglasseshut.co]

polo outlet online [www.polo-online.co.uk]

celine outlet online [www.celine-outlet.com]

Jimmy Choo Shoes [www.jimmy-choo.com.au]

canada goose sale [www.canadagooseoutlet.us]

ray ban clubmaster sunglasses [www.raybanclubmaster.us]

coach australia [www.coach-australia.net.au]

Air Max 1 Homme [www.dvapr.com]

pandora uk [www.pandoracharms-uk.co.uk]

Přečíst zbytek komentáře...


Re: Ty samé řeči... (Hodnocení: 1)
Od: xiaojun - Pátek, 25.08. 2017 - 08:04:34
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
20170825 junda

ysl outlet [www.ysloutlet.us.com]

Nike Free shoes [www.shoelysale.com]

adidas nmd [www.adidasnmduk.org.uk]

uggs outlet [www.uggsoutletonline.com.co]

michael kors outlet online [www.michaelkorsoutletonline-stores.us.com]

oakley sunglasses [www.oakleysunglassesofficial.us.com]

thomas sabo [www.thomassabocharms.org.uk]

lacoste polo shirts [www.lacostepoloshirts.us]

prada sunglasses [www.pradasunglasses.us.com]

adidas shoes [www.shoelysale.com]

polo ralph lauren [www.poloralphlauren-outlets.us.com]

coach outlet store online [www.coachoutletstore.com.co]

hermes bags [www.hermes-outlet.us.com]

oakley sunglasses [www.oakleysunglassesofficial.us.com]

michael kors outlet [www.michaelkorsoutlet-onlineclearance.us.com]

cheap uggs [www.cheap-uggs.us.org]

ralph lauren sale [www.ralphlaurenukofficial.me.uk]

oakley sunglasses [www.oakleysunglassesofficial.us.com]

coach outlet online [www.coachoutletonlinecoachfactory-outlet.us.com]

lebron james shoes [www.lebronjamesshoes.in.net]

soccer shoes<

Přečíst zbytek komentáře...


© 2005 UNITED-NUKE Powered Site.

Powered by Copyright © UNITED-NUKE. All Rights Reserved.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.04 sekund