Základní informace
· Úvod
· Co je to...
· Proč...?
· Proč chtít...?
· Vzpomínáme
· Dvanáctero
· Pomoc
· Rodičům a známým
· Kontakty na adminy
Reklama
Nabídka
· Domů
· Články
· Vaše příběhy
· Vaše tvorba
· Fóra
· Recenze
· Encyklopedie
· Časté dotazy
· Ankety
· Archiv článků
· Odkazy
· Poslat článek
· Soukromé zprávy
· Váš účet
· Vyhledat
· Doporučte nás
Kdo je online
V tuto chvíli je 88 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde
Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.
Odkazy

Sebepoškozování nepřehlížej

Autor: Blizi - Úterý, 08.03. 2011 - 00:57:05
Téma: Sebepoškozování

Problémy patří k životu. Nenajdeš nikoho, kdo by se ve svém životě něčím netrápil. Někdo má nesnází méně jiný více a řešení není vždy jednoduché. Možná právě ty máš ve svém okolí kámošku nebo kamaráda, o kterých nemusíš vědět úplně všechno. Může je něco opravdu hodně trápit a nenacházejí odvahu na jinou pomoc, než si ubližovat. Sebepoškozování a vlastní bolest tak překrývá úplně jiné trápení.

Každý, kdo zkouší sebepoškozování, se musí naučit zvládat těžké situace a pocity, neobracet nic proti sobě.

Neviditelné sebepoškozování

Nikdo, kdo se úmyslně zraňuje, to nechce vykřičet do světa. Kolem tebe se může pohybovat holka, co se pravidelně někde zavřená v koupelně řeže nožem, žiletkou nebo ostrým střepem. Rozřezává si svou kůži stále dokola, prochází si vlastním utrpením, aby překryla jiné a točí se v bludném kruhu, ze kterého nikdo rychle nenajde cestu ven. Se sebepoškozováním může zůstávat roky. Zemřít ale nechce… Přistihnout lidi, kterým se sebepoškozování stalo nebezpečným partnerem, je velmi těžké. Většinou jde o náhodu. I na první pohled veselá a populární holka ze třídy nemusí mít dostatek síly se vypořádat s nedostatkem lásky a vrhne se do propasti sebepoškozování.

Sebepoškozování je nemoc

Příčinou sebepoškozování je psychika. Nedaří se v lásce, často se stresují, necítí se v bezpečí, někdo jiný ubližuje, šikanuje, fyzicky zneužívá… uklidní se krví a bolestí. Způsoby ubližování se liší. Někdo se štípe, kouše, škrábe, zarývá nehty, co nejhlouběji do kůže, bije se nebo bouchá hlavou o zeď. Druzí se řežou žiletkou, nožem, bodají jehlami, pálí vařící vodou, típají o sebe sirky a cigarety, úmyslně brání dýchání, polykají špendlíky a další nebezpečné předměty, polykají hodně prášků a zapíjí je alkoholem i požívají zdraví nebezpečné chemikálie, drogy, odmítají jíst. Každá takto způsobená bolest jim odplaví ze srdce velký kámen, cítí se opět volné… ovšem jen zdánlivě.

Jak zastavit sebepoškozování?

Ti, kdo přestali zvládat své pocity a padli do pasti sebepoškozování, potřebují léčbu. Tady nepomůže týden pravidelného braní léků, léčení potrvá daleko déle. Pomůže psychoterapie od odborníků. Každý, kdo zkouší sebepoškozování, se musí naučit zvládat těžké situace a pocity, neobracet nic proti sobě. Je nutné si pamatovat, že každý problém vzniká, aby se řešil. A správné řešení se nenachází v ničení a poškozování sebe samé. Anonymně se můžeš ptát na lince důvěry, tam ti poradí, jak pomoci sama sobě, ale i jiným s problémem sebepoškozování.

Za každou nocí přijde den

Nenech, aby ti tahle temná závislost spolkla dny se sluncem i deštěm, neukvap se hazardovat se zdravím, protože to ti nikdo nevrátí a nedá se koupit. Pamatuj, že nikdy nevíš, že zrovna druhý den přijde něco úplně skvělého – nebo někdo, kdo ti bude naslouchat a pomůže.

Únor 1, 2011 přidala Petra Nachtmanová

Převzato z portálu www.kamoska.cz

 
Související odkazy
· Více o tématu Sebepoškozování
· Další články od autora Blizi


Nejčtenější článek na téma Sebepoškozování:
Tipy na filmy

Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 0
Účastníků: 0

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné

Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

K tomuto článku není možné vložit komentář.

© 2005 UNITED-NUKE Powered Site.

Powered by Copyright © UNITED-NUKE. All Rights Reserved.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.03 sekund