Základní informace
· Úvod
· Co je to...
· Proč...?
· Proč chtít...?
· Vzpomínáme
· Dvanáctero
· Pomoc
· Rodičům a známým
· Kontakty na adminy
Reklama
Nabídka
· Domů
· Články
· Vaše příběhy
· Vaše tvorba
· Fóra
· Recenze
· Encyklopedie
· Časté dotazy
· Ankety
· Archiv článků
· Odkazy
· Poslat článek
· Soukromé zprávy
· Váš účet
· Vyhledat
· Doporučte nás
Kdo je online
V tuto chvíli je 72 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde
Přihlášení
Přezdívka

Heslo

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.
Odkazy

Styl emo a sebepoškozování spolu prý nesouvisí

Autor: Blizi - Úterý, 08.03. 2011 - 01:21:42
Téma: Sebepoškozování

O příznivcích subkultury emo se říká, že se řežou, sebepoškozují, někdy zkoušejí i schválně vykrvácet. Podle nového výzkumu je ale tato subkultura jiná, než za jakou se všeobecně pokládá a než jak ji prezentují média. Mladí se totiž prý poškozují, i když nejsou emo.

Podle zdravotnických záznamů se sebepoškozuje až desetina dospívajících bez ohledu na emo, říkají výzkumní pracovníci Pražské vysoké školy psychosociálních studií, kteří po více než rok studovali subkulturu dospívajících emo.

Emoce především

Být emo podle jejich studie znamená především naplno prožívat emoce včetně těch, které většinová společnost vytěsňuje - smutek, neúspěch, skepsi, deprese. Příznivce emo subkultury lze většinou poznat na první pohled, ale nemusí to platit vždy. Mají v oblibě černou, obnošený vzhled, nosí účesy s patkami, úzké kalhoty.

Příslušnost k emo mladé přitahuje možností vymezit se vůči světu dospělých. Na rozdíl od většinové společnosti, která podle výzkumu například tabuizuje smrt, se mimo jiné identifikují se světem záhrobí. Vzhled jim umožňuje velmi čitelně vyjadřovat postoje vůči ostatnímu světu a lidem.

Krvelačná pravidla

V češtině existuje soupis zhruba čtyřiceti "krvelačných" pravidel emo, která kolují po internetu. Jedno z nich například říká, že by měl "emař" plakat při každé příležitosti. Další pravidlo nabádá k pokusu o sebevraždu. Pravidla ale vznikla prý mimo emo skupinu s úmyslem ji poškodit a zesměšnit; jinde ve světě žádná taková pravidla neexistují.

Subkultura emo je podle Martina Kušky ze školy psychosociálních studií mírumilovná a své členy podporuje, funguje jako svépomocná terapeutická skupina. "Nepůsobí nátlakově na děti, aby se poškozovaly," uklidňuje Kuška rodiče.

Výzkumníky prý překvapilo, jak vyspělé názory k okolnímu světu "emaři" mají a jak jsou někteří sečtělí, kreativní a vnímaví k pocitům jiných. "Pokud se někteří dospívající poškozují, berou bolest fyzickou jako lék proti bolesti duševní," uvedl psycholog Karel Balcar. Jindy naopak podle výzkumníků příslušnost k emo i sebepoškozování funguje jen jako určitá póza nebo móda.

Převzato z portálu www.tyden.cz

 
Související odkazy
· Více o tématu Sebepoškozování
· Další články od autora Blizi


Nejčtenější článek na téma Sebepoškozování:
Tipy na filmy

Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 3

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné

Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

K tomuto článku není možné vložit komentář.

© 2005 UNITED-NUKE Powered Site.

Powered by Copyright © UNITED-NUKE. All Rights Reserved.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.03 sekund