Sebepoškozování

Sebepoškozování (z webu pro teenagery)
Publikováno: Středa, 12.08. 2009 - 22:14:18
Téma: Sebepoškozování


Je sebepoškozování frajeřina stylařů nebo je to nemoc? Jak se projevuje? Dá se léčit? Kteří slavní si úmyslně ubližovali?

Pojďme se nejprve podívat, co znamená sebepoškozování obecně. Jde o projev psychického stavu, kdy takto postižený jedinec dává pomocí sebepoškozování najevo, že má nějaký problém. Je to jeho způsob komunikace, takový člověk si zkrátka nedokáže říct o pomoc slovy, na druhou stranu mu toto řešení v zásadě může i vyhovovat. Vyjadřuje tím své pocity. Sebepoškozováním se tak vypořádává se svými duševními stavy. Tito lidé nemají v úmyslu zemřít, právě naopak. Zraňují se jen tak, aby zůstali naživu.

--------------------------------------------------------------------------------

Proč je sebepoškozování spojené s emo

Emo vyznávají mladí lidé a zároveň s teenagery nejvíce cloumají emoce, dospívá tělo, ke kterému se teprve vytváří vztah, jde i o rebelii, adreanlin, touhu se odlišit nebo zkusit něco nového. Pamatujte si ale, že sebepoškozování je nemoc, kterou je potřeba léčit. Řešit smutky, deprese nebo bezmoc tím, že si ublížím – přesunu svou bolest jinam, je začarovaný kruh. Snášet fyzickou bolest je totiž snazší, než bolest emocionální.

--------------------------------------------------------------------------------

Proč si ubližují

Mezi spouštěče sebepoškozování může patřit stres, šikana, neúspěchy ve vztazích, často je to také fyzické zneužívání. Mnoho takto nemocných lidí ale neví přesně, proč se sebepoškozováním začali. K léčení je důležitá odborná psychoterapie, která pracuje s pacientovou osobností a učí ho, jak zvládat emoce a jak je neobracet proti sobě.

Nástroje sebepoškozování

Když se takto nemocný člověk ocitne sám s pocity, které ho nutí se zranit, může být jeho nástrojem cokoliv. Někdy stačí zarývání nehtů, štípání, kousání, bití hlavou o zeď, někdy sáhne po nástrojích jako žiletka, nůž, jehla, nůžky, ale třeba i klíče nebo pero.

Všichni, kdo si tím prošli, říkají, že je to závislost, která může trvat roky. Krev a úleva od bolesti vás bude zprvu bavit, ale z deseti zářezů se najednou stane sto a vy s tím nebudete moci přestat. Celý smysl života schlamstne sebepoškozování a vy tím budete řešit všechny emoce, které v sobě najdete. Budete si pát, abyste s tím nikdy nezačali, budete to milovat a nenávidět současně. Budete ale nemocní a budete potřebovat pomoc.

Kdo slavný tyto problémy překonal? Angelina Jolie, Johnny Depp, Christina Ricci nebo i princezna Diana. Lepší je ale vůbec nezačínat a pokud se ti tvé problémy zdají nepřekonatelné, začni pomáhat. Třeba jako dobrovolník pro charitativní organizace a hned uvidíš, kolik opravdu velikých problémů kolem nás je. A že se dají řešit.

Kde hledat pomoc

Pokud jste už sami zabředli do tohoto kolotoče, rychle z něj ven. Třeba ale víš o človíčkovi, který si sám pomoci nedokáže. V obou případech se můžeš anonymně obrátit na linky důvěry, které ti poradí. Jak s radou naložíš, už bude stejně jen na tobě. www.modralinka.cz, tel.: 608 902 410 od 9 do 21 hodin linka důvěry pro děti a mládež: 800 155 555

Převzato z http://www.xteen.cz/. Původní článek ZDE

Tento článek si můžete přečíst na webu Sebepoškozování
http://www.sebeublizovani.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.sebeublizovani.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=363