Sebepoškozování

Teenageři závislí na internetu mají sklony k sebezraňování
Publikováno: Úterý, 03.08. 2010 - 16:03:42
Téma: Sebepoškozování


Píchají si pod kůži špendlíky, pálí se, škrábou do krve, vytrhávají si vlasy... Čínští a australští vědci zkoumali šestnáct set dětí a jejich sklony k sebezraňování a zjistili jednoznačnou souvislost mezi tímto patologickým chováním a závislostí na internetu.

Proč mají děti tendenci si samy ubližovat? Psychologové sledovali velkou skupinu teenagerů ve věku 13 až 18 let z čínské provincie Guandong. Podrobili ji také testu závislosti na internetu. Přinejmenším mírnou závislostí na síti trpělo každé desáté z 1618 sledovaných dětí, zveřejnili vědci v časopise Injury Prevence. Jedno procento dětí pak bylo závislé těžce, informovala agentura Reuters s tím, že u závislých potvrdila sledování výrazně častější výskyt sebepoškozování.

Závislost na internetu byla už v půlce 90. let označena jako duševní porucha, má podobné příznaky jako třeba alkoholismus nebo gamblerství. Odborníci internetovou závislost popisují jako pocity úzkosti, nervozitu a náladovost v době, kdy závislý není on-line. Příznaky odeznívají, když se člověk k síti opět připojí. Není-li závislý právě on-line, tak o tom sní, připomíná Reuters.

Silná a jednoznačná souvislost

U závislých dětí odhalili psychologové až pětkrát častější výskyt sebepoškozování - udělaly to šest- a vícekrát za posledních šest měsíců. Výsledky studie podle autorů ukázaly „silnou a jednoznačnou“ souvislost, zvlášť když do sledovaných příčin sebepoškozování zahrnuli vědci také deprese, špatné rodinné zázemí a stresující události (smrt blízkého, rozvod rodičů a podobně).

„S obrovským rozšířením přístupu k internetu v asijských zemích v posledních letech se závislost na něm stává stále častější duševní nemocí adolescentů," píší vědci ve své zprávě. A dodávají: "Přímou souvislost mezi závislostí na intenetu a dalšími psychickými nemocemi dokládá mnoho dalších studií."

Převzato z portálu Tyden.cz

A co vy? Cítíte se závislí na internetu?

Tento článek si můžete přečíst na webu Sebepoškozování
http://www.sebeublizovani.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.sebeublizovani.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=433