Sebepoškozování

Sebeubližování, pohled z druhé strany
Publikováno: Čtvrtek, 16.02. 2012 - 21:17:41
Téma: Vaše tvorba


Jsem moc rád, že tyhle stránky existují. I já jsem měl před delší dobou velikou potřebu získat informace a tady jsem jich získal opravdu hodně. Fakta jsou jedna věc, ale oči mi otevřely spíše reálné příběhy popisující motivaci, prostředí, podmínky, rozpoložení a důvody mnoha mladých lidí, kteří k sebeubližování sáhli, jako ke způsobu vyrovnání se s těžkými životními situacemi. Teprve pak jsem měl možnost pochopit a mnohdy i uvidět svou vlastní míru odpovědnosti, jak jsem já sám mohl přispět a přispěl k tomu, že se i můj syn tenkrát vydal touto cestou (o tom třeba příště). A když člověk otevře oči a prozře, tak se skoro nestačí divit, kolik sebeubližování kolem sebe může v téhle době vidět...Ano, já jsem rodič!

Možná si někdo pomyslí, že jsem na těchto stránkách nežádoucím vetřelcem, ale prosím nesuďte mě jen podle nálepky "rodič". Jsem mnohem víc, než jen rodič, jsem člověk a v tom jsme si velice podobní. Mám také své obtíže, starosti, strachy, zkušenosti s depresemi, všechno se mi rozhodně nedaří, padám a prohrávám, hledám své místo pod sluncem, neshodnu se vždy s manželkou, přestože ji miluji, občas někomu ublížím a mrzí mě to, snažím se být dobrým otcem svým dětem, ale často to nezvládám...

Jsem rodič, a přesto vás nesoudím, neotáčím se zády, nehnusí se mi to, nenahání mi to hrůzu a do značné míry rozumím tomu, jaký smysl a funkci sebeubližování ve vašich životech má.

Nevím, kolik rodičů chodí na tyto stránky a zapojují se do diskuze. Bylo by to jistě velice zajímavé vědět. Domnívám se, že to bude spíše minimum, a pokud to tak opravdu je, tak mám možná ojedinělou příležitost vystoupit "zástupně" za rodiče a zavolat k vám z plných plic:

PROMIŇ!

Jsem tak soustředěný(á) na své problémy, jsem tak zabraný(á) do práce a svých zájmů, že ti můj synu, má dcero nevěnuji pozornost, která ti patří. Jsem to já, kdo tu má být pro tebe a nést s tebou tvá trápení i radosti, jsem to já, kdo má těšit tvé smutky a sdílet s tebou tvé bolesti, kdo tě má s pochopením vyslechnout a podpírat tě, když je toho na tebe příliš, ale nedělám to... Máš plné právo to ode mně očekávat. Jsem to já, tvůj táta, tvoje máma, kdo tu má být pro tebe.

PROMIŇ!

Tak moc se bojím přiznat svou chybu, tak moc se bojím pohledět pravdě do tváře. Tak moc se bojím, že tvé sebeubližování raději ani nevidím. Nechám se rád(a) uchlácholit povídačkami o náhodě... že prý tě kočka podrápala, že jsi upadl(a), a opět na střepy... Chci tomu věřit, abych se strachem nezbláznil(a), chci tomu věřit, aby mi srdce nepuklo strachem o tebe. A když si připustím, že by se ti snad něco mohlo stát? Pak je rázem i má zranitelnost a smrtelnost tak odhalena, že to neunesu...

PROMIŇ!

Že se nezajímám, že nevím, že nerozumím, že nechápu, že necítím... Promiň, že se schovávám!Prosím zkus si alespoň na chvilku představit, že ti to říká tvůj táta, tvoje máma. Třeba jednou naleznou sílu a odvahu to udělat.

Nechci nás rodiče nijak omlouvat, je to podle mého názoru stále naše odpovědnost a úkol. Konečně nikdo nás nenutil, abychom zakládali rodiny a pořizovali si děti. Přesto vězte, tohle nejsou věci, které se naučíte ve škole. Nikdo nás to neučil, to je škola života, která někdy může trvat i celý život.Dávejte na sebe pozor a starejte se o sebe dobře!

SCOTT

Tento článek si můžete přečíst na webu Sebepoškozování
http://www.sebeublizovani.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.sebeublizovani.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=526