Sebepoškozování

Nebraňme nemocným v sebepoškozování, říká expert. A doporučuje sterilní žiletky.
Publikováno: Sobota, 18.11. 2017 - 19:27:07
Téma: Sebepoškozování


Psychiatrickým pacientům bychom neměli bránit v sebepoškozování, jinak se jejich stav může ještě zhoršit. Rozumnější je dávat jim sterilní žiletky a předejít tak alespoň řadě infekcí a otrav krve. S pragmatickou teorií přišel britský expert, který svůj názor zveřejnil v časopise Journal of Medical Ethics.

Lidé, kteří se k sebepoškozování uchylují, často trpí depresí, mají za sebou zneužívání nebo jiné trauma, a autoagresí si ulevují. Pokud se jim znemožní zbavovat se negativní energie pomocí sebepoškozování, mohou se jejich nepříjemné pocity zintenzivnit a být tak neodbytné, až si postižení sáhnou na život.

„Zvyšuje to riziko, že nemocný se bude poškozovat potají a daleko rizikovějším způsobem, anebo dokonce spáchá sebevraždu,“ upozornil Patrick Sullivan z univerzity v britském Manchesteru. „Fatálním koncům nedokážeme předejít, ani když máme pacienty pod neustálým dohledem,“ varoval podle serveru Daily Mail.

Místo toho by podle něj pacienti měli dostat sterilní žiletky a instrukce, jak se zraňovat bez závažných následků. Nemocným to pomůže pochopit, čím je jejich nežádoucí chování způsobeno, a naučit se nutkavé myšlenky ventilovat jiným způsobem.

Další odborníci ale se Sullivanem nejsou zajedno. Zdůrazňují, že podporovat v pacientech nezávislost, je důležité. Jedním dechem ale dodávají, že dovolit nemocným si ubližovat, by bylo neetické, právně sporné a navíc stresující pro ošetřující personál, obzvlášť v případě, kdy by povolené sebepoškozování vedlo k vážnému zranění nebo dokonce ke smrti pacienta.

blesk.czTento článek si můžete přečíst na webu Sebepoškozování
http://www.sebeublizovani.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.sebeublizovani.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=650